Jak chronić rośliny przed chwastami i insektami?

Przy rocznym zużyciu wynoszącym ponad 80 milionów litrów olej rzepakowy od dawna wyprzedza olej słonecznikowy, i jest obecnie najpopularniejszym olejem spożywczym w Europie.

Olej z nasion żółtej kwitnącej rośliny ma również wiele do zaoferowania pod względem zdrowotnym. Olej rzepakowy łączy w sobie zalety wielu innych olejów: zawiera wiele jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają prawidłowy poziom cholesterolu we krwi jak w przypadku oliwy z oliwek. Oprócz jednonienasyconego kwasu oleinowego, cenną cechą oleju rzepakowego jest doskonały skład kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, zawiera nie tylko ponadprzeciętną ilość kwasów omega-6 i omega-3, ale także posiada dużą zawartość kwasu alfa-linolenowego.

Organizm nie jest w stanie sam wytwarzać tych kwasów tłuszczowych, mogą być wchłaniane tylko przez oleje roślinne, takie jak olej lniany, konopny lub rzepakowy. Rzepak może być zagrożony przez różnego rodzaju insekty, mogą być to przykładowo rolnice, chowacz galasówek, mszyce, ślimaki, miniarki, gnatarz rzepakowiec, tantniś krzyżowiaczek. Prawidłowo użyte insektycydy, dają możliwość pozbycia się problemu.

Insekty są dużym zagrożeniem, podgryzają liście oraz łodygi, przez co rośliny dają dużo niższe plony. Oczywiście opryski należy stosować przy sprzyjających warunkach. Nie mogą być to dni zbyt gorące, ponieważ środek będzie szybko parował i nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Jeżeli chwasty zagrażają uprawom, należy zastosować skuteczny środek – zwalczanie przytulii czepnej w zbożach ozimych, może być on stosowany w różnych okresach rozrostu roślin. Będzie z pewność ważny w okresie kiełkowania, wówczas jest stosowany aby zapobiegać kiełkowaniu innych roślin. Dzięki temu rzepak może się prawidłowo rozwijać, oczywiście jeżeli problem z chwastami będzie występował nadal należy powtórzyć zabieg w późniejszych okresach. Zawarte w herbicydach substancje mogą doprowadzić do gorszego rozwoju roślin niepożądanych. Może on przykładowo działać na chwasty dwulistne, działa on selektywnie, dzięki czemu nie będzie negatywnie wpływał na rozwój samego rzepaku.