Jak legalnie pracować w UK?

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy tam pojechać i już mają pracę od ręki i wszystkie formalności są załatwione. To nie do końca tam wygląda, bo nie wszystkim zajmuje się firma, która nas przyjęła.

My mamy też zadanie do wykonania i jest to zadanie naprawdę bardzo ważne. Jeśli chcemy korzystać z zasiłków albo z darmowego leczenia to konieczne będzie wyrobienie sobie numeru ubezpieczenia społecznego. Bez tego nie mamy szans na znalezienie pracy w UK. Oczywiście mówimy o pracy legalnej, na której nam zależy. Ten numer to odpowiednik naszego pesel, dlatego trzeba go mieć i trzeba go pamiętać. Poza tym, że przydaje nam się u lekarza to jeszcze będziemy się nim identyfikować w momencie, kiedy idziemy do urzędu skarbowego.

Warto, zatem się przygotować do tego żeby taki numer sobie jak najszybciej wyrobić, ale konieczne będzie zebranie dokumentów, które potwierdzają to, że my nie jesteśmy tutaj tylko przejazdem i niczego nie kombinujemy, ale naprawdę tutaj mieszkamy i chcemy legalnie pracować. Wtedy urzędnik nam wyda taki numer i mamy sprawę załatwioną.

Jak to zrobić?

Pierwszy ważny dokument, jaki musimy mieć to paszport. To podstawa, bo dowód tutaj może nie wystarczyć. Musimy mieć dokumenty potwierdzające adres zamieszkania, czyli wystarczy rachunek za prąd albo gaz. Musimy również mieć umowę o pracę albo pasek wypłaty żeby było wiadomo, że pracujemy i gdzie konkretnie pracujemy. Przydają się wyciągi z konta bankowego. Jeśli sami nie poradzimy sobie z rejestracją to pomoże nam polski księgowy w Londynie, który bardzo dobrze jest w tym obeznany.

Pójdzie z nami na spotkanie z urzędnikiem gdzie wszystkie formalnością trzeba będzie dopełnić i będzie można się cieszyć numerem ubezpieczenia społecznego, które przyznawane jest dożywotnio. Takiego księgowego znajdziemy na stronie biuro podatkowe Londyn. Warto zadzwonić powiedzieć, o co nam chodzi, a on dostosuje się z czasem do naszych potrzeb i będzie można na spokojnie iść do urzędu żeby to pozałatwiać i mieć ten problem z głowy.